Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.


ZAJÍMAVOSTI » ŠÁTKY
Kurdské šátky

ŠÁTKY Z KURDISTÁNU

Jak jsme psali už dříve, docela dlouhou dobu jsme strávili v iráckém Kurdistánu.

Jen pro vysvětlenou - kdo to vlastně Kurdové jsou. Kurdové nikdy neměli vlastní stát, i když se jedná o relativně velký národ. Kolik Kurdů vlastně je, to je těžké spočítat. Odhaduje se ale, že něco mezi 25 a 30 milióny. Důvod, proč je těžké je spočítat, je jednoduchý - nikdo to vlastně pořádně nechce. Část jich totiž žije na východě Turecka - tam je nikdo počítat nechce. Nejraději by je tam neměli vůbec. Další žijí na severu Sýrie - no tam se řeší v tuto chvíli trochu jiné problémy. V Iránu jsou také problémy. Kurdové se snaží bojovat za svá práva jak na půdě parlamentu (pár poslaneckých postů mají), tak se zbraní v ruce v horách. Aspirace pro větší svobodu jsou ale v drtivé většině potlačeny armádou. Zůstává Irák, kde jsou na tom pravděpodobně nejlépe. Ze začátku díky zásahu z vnější (USA, Velká Británie, Francie), teď díky vlastní snaze.Jedná se o tradiční kurdské šátky, které jsou ručně vyráběny v pohoří Hawraman (také Húraman). Jedná se o oblast západního Iránu, hraničící s Tureckem a Irákem. Oblast je známá jako kolébka starého náboženství „Ahl-e Haqq“, v překladu Lidé pravdy“, které podobně jako Jezidé mají vlastní víru, obřady, stavby ve kterých náboženské obřady probíhají atd. Jedná se o hornatou oblast, která také na první pohled zaujme nejenom výhledy, ale i městy, která byla stavěna na prudkých svazích. Místní obyvatelé šátek nosí občasně na hlavě, čímž se identifikují s oblastí svého původu. Jedná se o typ šátku, který zatím nikdo jiný v České republice nenabízí.

NABÍZÍME JEJ ve třech klasických barevných kombinacích a ve dvou velikostech. Použitý materiál rozhodně nepatří mezi běžně používané, na které jsme zvyklí. Jedná se o tvrdší, méně poddajný materiál. I způsob zpracování rozhodně není obvyklý. Jak šátky vlastně vypadají se prosím podívejte do fotogalerie. Pokud chcete vlastnit šátek s vlastní historií, originální a především u nás neobvyklý - tento šátek se zdá být pravou volbu. Ať už jej použijete k dekoračním účelům doma, nebo k nošení.